2020

Luuletaja Ernst Enno 145.sünniaastapäeva tähistame kuu aega hiljem, 8.juulil kirjanduspäevaga, v.t. KAVA. Päev algab kell 12 Enno haual Haapsalu vanal kalmistul ja läheme jalutuskäigule Enno radadele. Kell 15 on keskraamatukogus (Posti 3) Enno salongiõhtu. Helistame Elin Toonale Floridasse, Ernst Ennost kõnelevad Genadi Noa, Rein Veidemann, Mathura ja Siim Lill. Enno laulude valimikku esitleb Epp Ehasalu.

Keskraamatukogus on raamatunäitus “Müstiline ja hingeline Ernst Enno kadunud kodu otsimas”. Näituse koostaja on PhD Eve Pormeister koostöös Tartu Linnaraamatukogu väliseesti ja vanema kirjanduse osakonnaga. Näitust täiendavad 1995.aastal Elin Toonaga Haapsallu jõudnud Ernst Enno kohver ja teised Ennode pere esemed. Laenutussaali vitriinides on E. Enno teosed.

Haapsalu Kunstikooli hoovigaleriis on illustratsioonide näitus “Ernst Enno ja teised luuletajad”

Head Ernst Enno loomingu austajad, olete oodatud!

Esmaspäeval, 8.juunil kell 12 koguneti Haapsalu vanale kalmistule, et tähistada luuletaja Ernst Enno sünnist 145 aasta möödumist.  

Kirjaniku tütretütar Elin-Kai Toona Gottschalk saatis omapoolse tervituse, mis Enno hauaplatsil ette loeti.

Armsad ja lugupeetud Enno sõbrad, täna ja üle aegade!

Tähistame mu vanaisa 145. sünnipäeva.  Meie silmis tohutu iga aga Enno perspektiivis lühike hüpe üle vihmalombi.  Oleksin tahtnud ise ka teiega koos pühitseda aga lomp mis minu ja teie vahel on ookean.  Olen elanud peaaegu pool vanaisa eluaastatest välismaal aga mitte kunagi temast kaugel.  Seda saab ainult seletada Enno enda luuleridades –

Ojake, kes sulle ütles,

Kus on meri, kodumaa?

Tuhat ringi, tuhat kääru –

Ei see tee küll otsa saa.

Need käärud ja ringid tõid mu lõpuks kodumaale aga mitte veel koju.  Ja sel aastal on mul võimatu ise panna kimbukest ja küünalt ei vanaisa samba jalamile, ega hauale. Minu südamesoov, tegelikult, oli istutada vanaisale uus kirsipuu. 

Maailm minu ümber möllab praegu, kuid Enno mõistes on kõigeks aega.  Mitte muretseda! Kuulsin sõbrannalt, et Eestis on pandeemia vaibumas, õunapuud ja sirelid õitsevad ja keegi on istutanud Enno hauale roosipõõsa.  Kirsipuu asemel roosid!  Kui ilus ja suur, suur tänu istutajale! 

Eesti on minule kodumuld ja kuigi ma ei ole olnud talulaps kauem kui paari kaadrivõrra lapsepõlve mälestusi Tambul, isa talus, on minus püsinud talulaps, kes siiski vaatab tagasi ja rõõmustab teiega koos vanaisa Ernst Enno luuletajahinge püsivust; sõjas, rahus, ja meie kõikide igavikuteede vulisevas ojas.

Ma tänan teid, kes siin täna olete. Kõiki, kes on tänasele sünnipäevale ettevalmistunud, mõned juba jõulust saadik. Alates minu ’raamatukogu perega’. Ka Dr. Eve Pormeisterit huvitava näituse eest „Müstiline ja Hingeline Ernst Enno“, ka teisi, kes sellele mõttele tulid.! 

Suur, suur tänu!  Palju õnne ja rahulikku meelt!

Elin Toona

3.juuni 2020

Keskraamatukogu avas 8.juunil Luuletaja Ernst Enno veebilehe, kuhu on kogutud luuletaja elu ja loomingut ning juubeliaastate kirjanduspäevi kajastavad materjalid. Veebilehte täiendatakse järjepidevalt.

Keskraamatukogus eksponeeritakse raamatunäitus „Müstiline ja hingeline Ernst Enno kadunud kodu otsimas“ , koostöös Tartu Linnaraamatukogu väliseesti ja vanema kirjanduse osakonnaga, näituse koostaja on PhD Eve Pormeister. Näitust täiendavad lugemissaali vitriinides Ernst Enno kohver ja teised Ennode pere esemed – kõik asjad tõi Eestisse tagasi Elin Toona ning laenutussaali vitriinides Ernst Enno teosed.

Lood Ernst Ennost: Haapsalu kirjasõnas

Sündmused:

Läänemaa Ühisgümnaasiumi õpilaste video “Ennot avastamas” : 2020, 21.september

Ernst Enno sünnikohas Valgutal loeti Enno luulet Valguta Algkool-lasteaias : 2020, 8.juuni

Artiklid:

Malle-Liisa Raigla “Haapsalu raamatukogu tähistas Ernst Enno sünniaastapäeva”: Lääne Elu veebilehel , 2020, 8.juuni

Monika Undo “Ernst Enno – igavesti igatsev laulja ning rändaja”: Lääne Elu, 2020, 9.juuni, lk 4-5

Siim Lill “Kui armas on see laul end kaugusse laulda…”: Sirp, 2020, 7.august, lk 16-17

Create your website with WordPress.com
Alustamine
%d bloggers like this: