2000

2000.aasta oli Eesti Raamatu Aasta.

Kirjanik Ernst Enno 125.sünniaastapäeva tähistati E. Enno majas ja Lääne Maavalitsuse saalis kirjanduskonverentsiga ja kahe raamatu esitlusega.

Kirjanduspäeva korraldasid Lääne Maakonna Keskraamatukogu pearaamatukoguhoidja Mare Ektermanni juhtimisel ja Lääne Maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja asetäitja kultuuritöö alal Marju Viitmaa.

Kirjanduspäeva fotode autor on fotograaf Arvo Tarmula.

Kutsekaart, mis saadeti Floridasse, Elin-Kai Toona Gottschalkile
Ernst Enno mälestustoa külaliste-raamatusse kirjutas Elin Toona
Tänusõnu Elin Toonale ütles koduloouurija-bibliofiil Ilmar Jõesoo

Kogumik „Lumenimeline“ on Läänemaa koolinoorte Ernst Enno nimelise omaloominguvõistluse valikluulekogumik 1992 – 2000 töödest. Kogumikku valis raamatukoguhoidja Mati Puhm parimad luuletused. Luulekonkurssi on Läänemaal korraldatud kaheksa aastat. Lisaks korraldatakse ka Ernst Enno nimelist etluskonkurssi luulelugemises. Haapsalu kirjandusõpetaja Taimi Vilta ütles: „ Hea, et Enno 1919 koolinõunikuna Läänemaale tööle asus, sest meie kirjandusmaastik on palju hõredam kui Lõuna-Eestis.“ V.t artikkel K. Reiljan.

Kirjandusõpetaja Taimi Vilta andis kogumiku „Lumenimeline“ üle Marju Viitmaale
Marju Viitmaa andis raamatuid Läänemaa Oru kooli õpilastele
Maja Lahe tänaval, milles Ennode pere elas aastatel 1919 – 1934

Kirjastuse „Ilmamaa“ väljaandena ilmus Enno biograafia „Rõõm teeb taeva taga tuld“. Raamatu autor on Ernst Enno tütretütar Elin Toona, kes rääkis, et „Selle raamatu kirjutamisega seoses on olnud palju saatuslikke juhtumusi, mistõttu arvan, et olen selle raamatu kirjutamises kõrvaline. Keegi teine, oli see Jumal või Enno ise, on selle raamatu tegelik autor.“ Tema sõnul algas raamatu kirjutamine õieti 1944. aastal, mil perekond valmistus Eestist põgenema. „Kõik mõistlikud inimesed valmistasid end ette pikale reisile ja pakkisid kaasa toitu, riideid jms. Minu vanaema ei mõelnud homsele, ta ei mõelnud isegi ülehomsele. Ta mõtles uuele aastatuhandele. Kõik tema pakid olid täis pabereid – käsikirju, raamatuid, perepilte.“ V.t artikkel K. Reiljan.

Elin Toona esitles raamatut „Rõõm teeb taeva taga tuld“ Lääne Maavalitsuse saalis
Elin Toona „Rõõm teeb taeva taga tuld : Ernst Enno“, Tartu, kirjastus Ilmamaa, 2000, 326 lk.
Raamatu kaane siseküljel on autori tutvustus

Kirjanduspäeva pealelõunal käidi Ernst Enno haual ja mälestussamba juures.

Mälestushetk Enno haual vanal kalmistul                               

Artiklid

Create your website with WordPress.com
Alustamine
%d bloggers like this: